30 دستگاه ماشین آلات راه سازی به لرستان ارسال شد

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار سعید محمد روز جمعه در فرودگاه خرم آباد در جمع خبرنگاران افزود: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء با توجه به توان و تجهیزات مهندسی در سراسر کشور از اولین لحظات وقوع سیلاب ها در سال گذشته کل امکانات و تجهیرات و کارگاه ها را در اختیار ستاد بحران استان ها قرار داده است.
وی اظهار داشت: نخستین واحدهای مهندسی در این حوادث مجموعه های قرارگاه خاتم الانبیاء بودند و حدود 385 دستگاه ماشین آلات و 700 نفر نیروی انسانی در خدمت مردم کشور بوده است.
سردار محمد عنوان کرد: گلستان اولین استانی بود که آسیب جدی از سیل دید و قرارگاه خدمات طراحی، مهندسی در انتقال، انحراف و تخلیعه آب و تعریض رودخانه ها و احداث پل ها و جاده ها اقدامات موثری انجام داد و الان آب تا حدود زیادی فروکش کرده است.
وی افزود: در خوزستان نیز با توجه به امکان سیلاب در کرخه و مشکلات حوزه دز و کرخه نقاطی را برای سرعت تخلیه آب پیدا کردیم که خسارت سیلاب احتمالی کاهش یابد.
وی اظهار داشت: با برنامه ریزی انجام شده حدود 700 مترمکعب در ثانیه در حور العظیم تخلیه آب سرعت خواهد گرفت.
سردار محمد ادامه داد: احداث سدهای کرخه، گتوند، کارون سه و چهار امروز خوزستان را حفظ کرده وگرنه حدود 18 هزار متر مکعب در ثانیه آب روی خوزستان آمده بود.
وی افزود: با برنامه ریزی های قبلی و ممانعت از ساخت و سازها در مسیل ها می توان این حوادث را پیشگیری کرد.
سردار محمد ادامه داد: عدم تامین اعتبار باعث شده طرح های قرارگاه سرعت لازم را نداشته باشد و با پیشنهاد روش های مختلف برای تامین مالی تلاش شده است.
بر اثر سیل روز دوشنبه 12 فروردین در لرستان رودخانه های این استان در شهرستان های مختلف طغیان و سد مروک درود نیز سرریز کرد ستاد مدیریت بحران استان قبل از وقوع سیل اطلاع رسانی وسیعی را انجام داد و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شد منزل خود را ترک کنند.
اکنون برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر، دلفان، الیگودرز و دوره چکنی راه دسترسی ندارند.
مردم شهرهای پلدختر و معمولان و روستاهای اطراف حاشیه کشکان از 12 فروردین 24 ساعت و به مدت یک شبانه روز را بدون دریافت خدمات امدادی و هرگونه امکاناتی در پشت بام منازل یا کوه های اطراف گذراندند.
تمامی راه های ارتباط زمینی به منطقه قطع شده بود و شرایط جوی اجازه پرواز هوایی را نمی داد، اما از نخستین ساعات 13 فروردین با بهبود شرایط جوی و ایجاد یک راه دسترسی در مسیر آزادراه خرم آباد – پل زال کار امدادرسانی به مردم آغاز شده است.
برآورد اولیه از خسارت سیل اخیر در لرستان 15 هزار میلیارد ریال است و بر اساس اعلام پزشکی قانونی تا کنون 14 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند ولی هنوز گزارش رسمی مبنی بر تلفات جانی در پلدختر اعلام نشده است که همین می تواند ناشی از اطلاع رسانی خوبی باشد که قبل از سیل در این منطقه صورت گرفته است.
7274/7264/6060

انتهای پیام /*


اجتماعي


سردار محمد


قرارگاه خاتم


لرستان

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *