پلیس فرانسه به جلیقه زردها حمله کرد

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، پلیس فرانسه 3 هزار نیرو برای مقابله با تظاهرکنندگان که هفته پیش خیابان های پاریس را بسته و جلیقه های زرد برای جلب توجه عمومی پوشیده بودند، مستقر کرده است.تظاهرکنندگان می خواهند یک روز دیگر رفت و آمد در خیابانهای پاریس را مختل کنند و زندگی در شهر را به بن بست بکشانند.
خبرنگاران خبرگزاری فرانسه گزارش می دهند که چندین هزار نفر روز شنبه درخیابان شانزه لیزه جمع شده و می خواستند به سمت ‘کاخ کنکورد’ واقع در نزدیکی ‘موزه لور’ پیاده روی کنند که با ممانعت پلیس مواجه شدند.
پلیس می گوید تظاهرکنندگان چندین بار خواستند از صف ایجاد شده توسط پلیس عبور کنند اما پلیس با استفاده از گاز اشک آور مانع آنان شد.
کریستف 49 ساله که با همسرش برای شرکت در تظاهرات از منطقه ‘ایزر’ واقع در شرق فرانسه به پاریس آمده بود، گفت:ما به طور آرام تظاهرات می کردیم که در معرض گاز اشک آور قرار گرفتیم.
پلیس فرانسه می گوید: حوادث امروز پاریس توسط اعضای راست افراطی ایجاد شد.’اعضای راست افراطی جلیقه های زرد به تن کرده وسنگفرش های پیاده رو ها را می کندند تا در مقابل پلیس سنگر درست کنند.’
خبرگزاری فرانسه گزارش داد: روز شنبه هفته گذشته درحدود 30 هزار نفر جاده های پاریس و میدانها را بسته بودند. مغازه ها و مراکز عرضه سوخت را به تعطیلی کشاندند. روز جمعه نیز در حدود پنج هزار نفر که جلیقه زرد پوشیده بودند در تظاهرات شرکت کردند.
تظاهرات در اعتراض به افزایش مالیات گازوئیل صورت گرفت که دولت آن را در راستای میارزه باآلودگی هوا توجیه کرده بود اما به عنوان بهانه ای برای اعتراض علیه ‘مکرون’ رییس جمهور میانه رو فرانسه تبدیل شد.
فرانک بوهلر، شخصیت سیاسی از جناح راست فرانسه گفت: امیدوارم موجی گسترده از جلیقه پوشان زرد ایجاد شده و این هفته، طرفداران راست افراطی به سمت پاریس سرازیر شوند.’
تظاهرکنندگان در اوایل روز شنبه در محل ‘لتول’در شمال خیابان ‘ شانزه لیزه’ جمع شده و فریاد می زدند: مکرون استعفا بده.
در فیس بوک، 35 هزارنفر گفته بودند که به طرف ‘کاخ کنکورد’ که مشرف به کاخ ریاست جمهوری فرانسه است، راه پیمایی خواهند کرد. اما با ممانعت پلیس مواجه شدند.
مقامهای پلیس مردم را از شرکت در تظاهرات منع می کنند.
اوایل روز شنبه، پلیس فرانسه مناطق پیش بینی شده برای تظاهرات شامل ‘ کاخ کنکورد’ و ‘مجلس ملی فرانسه’ و بخشی از خیابان شانزه لیزه را محاصره کرده بود.
میشل دلپویچ، رئیس پلیس پاریس گفت: در مناطق تحت محاصره پلیس، هیچگونه تجمع و یا تظاهرات در ارتباط با ‘جلیقه زرد پوشها’ برگزار نخواهد شد.
او گفت: نیروهای گشتی پلیس با استفاده از هلی کوپتر در صورت ایجاد خشونت و اقدام برای مسدودکردن خیابانهای مرکزی پاریس، مداخله خواهند کرد.
اروپام **1416**1590

انتهای پیام /*


سياسي


تظاهرات فرانسه


اعتراض به افزايش ماليات


گازوئيل

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *